Nové zařízení CERN pomůže s výzkumem rakoviny

Zařízení CERN-MEDICIS s radioizotopy je příkladem využití výsledků výzkumu v medicíně

V nedávné době byl učiněn pokrok ve využívání radioizotopů pro diagnostiku a léčbu. Radioizotopy jsou v lékařství široce využívány pro zobrazování, diagnostiku a radiační léčbu. Cílem zařízení MEDICIS (zkratka Medical Isotopes Collected from ISOLDE) je poskytnout široké spektrum radioizotopů, z nichž jen některé mohou být vyrobeny v CERN díky unikátnímu zařízení ISOLDE. Tyto radioizotopy jsou určeny pro evropské nemocnice a výzkumná centra.

Radioizotopy jsou v přírodě všudypřítomné a přirozeně radioaktivní, jiné se v přírodě nevyskytují, ale mohou být vyrobeny s použitím urychlovače částic. Zařízení MEDICIS vědcům umožní vymyslet a vyzkoušet nekonvenční radioizotopy, jež mohou přispět k vývoji nových způsobů léčby rakoviny. Radioizotopy se však nepoužívají pouze k diagnostice onkologických onemocnění, ale také například srdečních poruch. Výhodou je velmi nízká dávka záření, takže jejich působením nedochází ke zničení okolní zdravé tkáně. K výrobě radioizotopů pro lékařský výzkum využívá MEDICIS protonový paprsek ze zařízení ISOLDE. Nejprve firma přišla s radioizotopem Terbium 155Tb, který je považován za velmi slibný v diagnostice rakoviny prostaty, jak nedávno ukázaly první výsledky.

Inovativní myšlenky a technologie ve fyzice přispěly v lékařství posledního sta let ke značnému pokroku. Vše začalo objevem rentgenových paprsků a radioaktivity. Od té doby se radioizotopy dočkaly širokého využití v medicíně za účelem zobrazování, diagnostiky i radiační léčby. Mnohé radioizotopy však nekombinují nejvhodnější fyzikální a chemické vlastnosti. V některých případech je vhodný jiný druh záření.

CERN-MEDICIS je dobrým příkladem toho, jak mohou se technologie vyvíjené v CERN stát přínosem pro společnost, pokud nezůstane jen u základního výzkumu. Funguje již padesát let, během nichž bylo vytvořeno 1 300 izotopů ze 73 chemických látek pro výzkum v mnoha oblastech včetně základního jaderného výzkumu, astrofyziky a přírodních věd. CERN podporuje MEDICIS mimo jiné prostřednictvím příspěvků z Fondu pro transfer znalostí, ze soukromých nadací a partnerských ústavů. MEDICIS také využívá prostředky z grantu programu Marie Sklodowska-Curie, který od roku 2014 podporuje lékařskou a vědeckou spolupráci.

Více o zařízení CERN-MEDICIS se dozvíte ZDE.