Přípravy ČR na Průmysl 4.0

Aliance Společnost 4.0 má sjednotit resorty v přípravě na technologické změny, digitalizaci a další inovace

V ČR se během posledních měsíců začalo častěji hovořit o tzv. Průmyslu 4.0. Rychlý rozvoj umělé inteligence brzy přinese zásadní změny v mnoha oblastech včetně vzdělávání a trhu práce. S cílem zefektivnit provádění koordinace agend spojených se čtvrtou průmyslovou revolucí – agend tzv. Společnosti 4.0 se zapojením hospodářských a sociálních partnerů a zástupců akademických a vědeckých obcí byla letos v únoru založena Aliance Společnost 4.0. V rámci přípravy na technologické změny a průmyslové inovace česká vláda také schválila koncepční dokument Aliance Společnost 4.0, který má propojit aktivity jednotlivých resortů v oblasti budoucnosti práce, technologických inovací, digitalizace a vzdělávaní a také zajišťuje, aby byly zohledněny všechny společenské aspekty související s digitalizací a technologickými změnami. Prvním úkolem Aliance je vypracovat a předložit do konce června Akční plán pro Společnost 4.0, s konkrétními kroky v průmyslu, školství a na trhu práce.

Výrazným jevem současnosti je propojování internetu věcí, služeb a lidí a s ním související značný objem generovaných dat. Pro implementaci Průmyslu 4.0 ve firmách byla založena pracovní skupina, která je součástí Expertního týmu pro digitální ekonomiku Svazu průmyslu a dopravy ČR. Zabývá se oblastmi e-commerce, e-government, e-bezpečnost (kybernetická bezpečnost a ochrana osobních údajů) a e-výzvy (otevřená data, smart cities a sdílená ekonomika a online platformy).

Významnou roli v rozvíjení národní iniciativy Průmysl 4.0 v oblasti výzkumu v akademické sféře má Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) při ČVUT. Ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR se letos v únoru uskutečnil seminář zaměřený na stav příprav nově vznikajícího Centra Průmyslu 4.0 při CIIRC ČVUT na současnou situaci v českém průmyslu. Na setkání byl rovněž představen plán připravovaného Testbedu Průmyslu 4.0 (transparentního zařízení pro ověřování vědeckých teorií, počítačových nástrojů a nových technologií) a na několika příkladech z praxe se ukázalo, jak je na tom český průmysl s implementacemi myšlenek Průmyslu 4.0 například v oblasti robotiky, konektivity, plánování a rozvrhování, systémové integrace, podpoře inženýrských prací, zpracování rozsáhlých objemů dat a dalších. Dále akce položila základy k vytvoření sítě firem kolem Testbedu 4.0, která bude sdružovat poskytovatele a uživatele řešení v oblasti Průmyslu 4.0, ICT firmy a akademickou sféru.

ČVUT jako celek bylo nejúspěšnější v soutěži o podporu excelentních týmů. Získalo pět dotací, z toho tři pro zmiňovaný CIIRC – první dotace ve výši 147 milionů Kč půjde na podporu excelentního týmu s názvem Robotika pro průmysl 4.0. CIIRC také letos obdržel dotaci 400 tisíc Eur v prvním kole výzvy Teaming programu Horizon 2020 na projekt RICAIP, zaměřený na rozvoj česko-německého výzkumného centra Průmyslu 4.0. Cílem projektů je výzkum v oblasti robotizace a autonomie robotických systémů pro digitální průmysl, průmysl 4.0. Právě robotika je důležitá hlavně pro své využití v továrnách budoucnosti. Další dotace (138 milionů Kč) podpoří projekt Inteligentní strojové vnímání, a třetí podpořený tým navrhl projekt s názvem Umělá inteligence a uvažování, na který obdrží 154 milionů korun.