Finanční mechanismus EHP a Norska

Prevence antibiotické rezistence

Požadovaný rozpočet: 2.656.360 EUR

Projekt se zaměřuje na prevenci nesprávného nebo zbytečného užívání antibiotik v české populaci. Reaguje tak na vzestup antibiotické rezistence, který je způsoben zejména nadměrným a nevhodným užíváním antibiotik v humánní a veterinární medicíně a dále nedostatečnými preventivními opatřeními a nedostatečnou kontrolou infekcí, což dále přispívá k šíření rezistentních mikrobů ve zdravotnických zařízeních i v běžné populaci. Hlavní aktivitou projektu bude kampaň v sociálních sdělovacích prostředcích zaměřená na širokou veřejnost. Jejím cílem je zvýšení povědomí široké veřejnosti o rizicích spojených s nevhodným užíváním antibiotik a zajištění udržitelného přístupu společnosti k rozumnému užívání antibiotik. Druhá část projektu je zaměřena na poskytovatele zdravotní péče. V rámci projektu zpracuje tým expertů odborná doporučení (zejména pro praktické lékaře a pediatry) pro správné používání antibiotik. Poskytovatele zdravotní péče budou s těmito doporučeními seznámeni na seminářích napříč Českou republikou. Na základě dat získaných od zdravotních pojišťoven pak dostanou vybraní lékaři zpětnou vazbu ohledně předepisování antibiotik v jejich vlastní praxi. Zvýšení povědomí o významu rozumného užívání antibiotik a rozvoj doporučení pro individualizovanou léčbu by měly vést k zastavení rostoucího trendu spotřeby antibiotik v České republice.

Žadatel: Státní zdravotnický ústav

Akumulace místně vyrobené obnovitelné energie ve vodíku (MARS)

Požadovaný rozpočet: 951.333 EUR

Efektivní využití lokálně vyrobené elektrické energie z obnovitelných zdrojů je zásadním problémem pro rozvoj aplikací obnovitelných zdrojů v místní síti. Nesoulad mezi výrobou a potřebou energie se řeší distribucí přebytků do obecné elektrorozvodné soustavy, která se vlivem těchto výkyvů obtížně řídí. Schopnost akumulace elektrické energie je jednou z priorit výzkumu v oblasti výroby a užití energie. Náš výzkumný tým navrhuje řešení, které přináší lokální akumulace elektrické energie ve skladování vodíku dosahující vysokou účinnost následné konverze na elektrickou energii. Prostřednictvím instalace a provozu experimentálního zařízení pro výrobu a skladování vodíku v podmínkách lokální sítě společně s vývojem nových slitin pro skladování vodíku chceme dokázat možnosti využití této pokročilé technologie ve skutečných podmínkách. Cíle projektu jsou provozní analýza a optimalizace systému s využitím vyrobené elektrické energie i odpadního tepla se standardním a pokročilým zásobníkem, vývoj nových slitin pro zvýšení poměru akumulovaného vodíku a zlepšení procesů ukládání a uvolňování, které budou využité v experimentálním pokročilém zásobníku. Nové řídicí systémy celého vodíkového zařízení jsou nezbytnou součástí úspěšného provozu v místní síti. Navržený bilaterální projekt podpoří výzkumnou spolupráci mezi partnery a zajistí nové kvalitní výsledky pro aktuální téma. Vzájemný transfer znalostí a podpora mladých vědců jsou nedílnou součástí projektu. Mladí vědci se budou podílet na všech úrovních řešení projektu a budou moci získat nové zkušenosti a znalosti od starších kolegů.

Žadatel: České vysoké učení technické v Praze

Childhood Obesity Prevalence and Treatment (COPAT)

Požadovaný rozpočet: 693.600 EUR

Projekt se soustředí na oblast zdravotní péče a prevence u dětí v ČR, zejména pak na boj proti obezitě. Jedním z cílů projektu je nabídnout ucelenou strategii pro prevenci rozvoje metabolického syndromu u dětí díky včasné diagnostice a léčbě obezity. Výsledkem úspěšné implementace této strategie je budoucí snížení ekonomické zátěže českého zdravotního systému související s léčbou obezity a jejích komplikací.

Žadatel: Endokrinologický ústav

Systematic Prevention of Drug Use in Adolescents through Brief Intervention of Paediatricians (SYPREDOS)

Požadovaný rozpočet: 351.461 EUR

Project aims to efficiently contribute to systematic prevention of drug addictions in youth in the Czech Republic. The project is organised as an educational programme with a consecutive intervention for paediatricians. The project results will also serve as a backgroung for creation of a website for support and further education of paediatricians in the field of prevention of addictive drugs use in youth. Within the framework of the project, which is proposed to run for 2,5 years (30 months), an effective method of screening, consulting and brief intervention in the field of prevention of addictive drugs use in the age range 12 - 17 (the time period when children and adolescents most frequently start using drugs.) Efficiency of this method will be verified in coopeation with paediatricians from regions, that are most affected by this matter (Region Ústí nad Labem, Moravian - Silesian, South Moravian and Prague).

Žadatel: Psychiatrické centrum Praha (PCP)

Udržitelná optimalizace životního cyklu betonových konstrukcí (SOCOS)

Požadovaný rozpočet: 896.148 EUR

Hlavním cílem projektu je vyvinout metodiku pro optimalizaci využití betonu a pokročilých silikátových kompozitů založenou na predikci jejich chování a trvanlivosti v průběhu celého životního cyklu (ŽC) betonových konstrukcí a získat související technická, environmentální i ekonomická data. Účelem projektu je: (i) snížení dopadů na životní prostředí způsobených výrobou betonu a (ii) zvýšení kvalitativních a ekonomických parametrů betonových konstrukcí. Výzkum jako takový významně přispěje k efektivitě procesu návrhu i výstavby v udržitelné společnosti. Originalita projektu tkví především ve společné integraci modelování environmentálních charakteristik, nelinearity konstrukce, nejistot chování a degradace betonu v analýze betonové konstrukce v průběhu celého ŽC. Tato integrace povede na predikci časově závislých veličin spolehlivosti, charakterizujících chování konstrukce.

Žadatel: České vysoké učení technické v Praze

Vývoj a diferenciace leishmanií: Nové přístupy v boji s onemocněním (LeishGEN)

Požadovaný rozpočet: 933.815 EUR

Leishmanióza je významné onemocnění přenášené krevsajícími členovci. Postihuje více než 12 milionů lidí a zasahuje až do jižní Evropy. Současné rozšiřování areálu onemocnění a výskyt kmenů rezistentních vůči antimoniovým léčivům zvyšují potřebu hledání nových strategií v boji s touto infekční chorobou. Náš tým se dlouhodobě zabývá výzkumem leishmanií a jejich interakcí s hmyzími přenašeči (flebotomy) i hostiteli (savci). V navrhovaném projektu se chceme zaměřit na studium procesů a molekulárních faktorů, které hrají roli při vývoji leishmanií ve flebotomech, přenosu na obratlovčího hostitele, diferenciaci parazita během jeho životního cyklu a jeho sexuálním rozmnožování. Cíle projektů zahrnují celogenomovou analýzu tří hlavních morfologických stádií parazita (amastigotů, procyklických a metacyklických promastigotů), porovnání genové exprese u virulentních a avirulentních kmenů leishmanií, a identifikaci molekul, které mají roli ve virulenci parazita. Budeme též studovat molekulární faktory zodpovědné za náchylnost či rezistenci flebotomů vůči leishmaniím, pozornost bude zaměřena zejména na studium rezistentních kmenů a geneticky modifikovaných Leishmanií. Výzkum molekul uplatňujících se v životním cyklu parazita, jeho rozmnožování a přenosu je klíčový pro pochopení složité epidemiologie leishmanióz. Detailní informace o diferenciaci leishmanií a jejich virulentních faktorech by měly v budoucnu umožnit vývoj nových terapeutických postupů a přispět k identifikaci molekul, které mohou sloužit za cíl nových léčiv, nebo které mohou být využity při vývoji vakcíny proti tomuto onemocnění.

Žadatel: Univerzita Karlova

Zefektivnění využití dostupné sociální služby v regionech ČR (Registr kapacity rehabilitačních center poskytujících péči klientům po úrazech mozku)

Požadovaný rozpočet: 336.000 EUR

Počet osob s poškozením mozku je 149,6 případů na 100 tisíc obyvatel. Ročně tedy utrpí mozkový úraz téměř 15 000 osob, převážně v produktivním věku. Různě vysoký stupeň poškození mozku je nejčastějším následkem např. automobilových havárií. Lehké úrazy mozku odezní formou nevolnosti, těžké úrazy pak znamenají v lepším případě nesvéprávného člověka žijícího v péči rodinných příslušníků. V horším případě se jedná o pacienty umístěné v léčebnách pro dlouhodobě nemocné, kteří jsou vyloučeni z jakékoliv sociální skupiny a jsou bez šance návratu do každodenního života.  Cíl projektu odpovídá výzvě FM Norska v prioritní oblasti 3.2, tedy zlepšuje dostupnost sociální služby ve všech 14-ti regionech ČR ve zdravotnictví. Sociální služba je zaměřena na konkrétní cílovou skupinu - pacienty po středních a těžkých úrazech mozku a jejich rodiny. Projekt se proto zaměřuje na vytvoření elektronického portálu, který umožní jak lepší informovanost laické (rodiny pacientů, pacienty – primární cílová skupina projektu) i odborné (lékaře neurologických oddělení nemocnic – sekundární cílová skupina projektu) veřejnosti, tak i výměnu informací a zkušeností mezi odborníky (terciární cílová skupina projektu) v oblasti kognitivní rehabilitace. Hlavním výstupem tohoto 3-letého projektu (36 měsíců) bude fungující on-line elektronická platforma poskytující informace o kognitivní rehabilitaci pro laickou i odbornou veřejnost. Tato platforma bude sloužit zejména jako: místo výměny informací odborné veřejnosti formou moderovaného diskusního fóra, dále jako adresář obsahující pravidelně aktualizovanou databázi pracovišť poskytujících v rámci svých služeb kognitivní rehabilitaci a jejich specializace a také jako informační zdroj pro rodinné příslušníky pacientů, kteří hledají ucelené a aktuální informace o rehabilitaci osob s poškozením mozku.

Žadatel: Psychiatrické centrum Praha (PCP)

Life Cycle Sustainability Optimization of Concrete Structures (LCCRETE)

Požadovaný rozpočet: 896.185 EUR

The main project objective is to develop methodology and collect appropriate data for optimisation of concrete utilization, based on the prediction of its behaviour and durability within entire life cycle (LC) of concrete structures. The aim is twofold: (i) to reduce environmental impacts caused by production of concrete and (ii) to increase performance quality and economy of concrete structures. Research as such represents an important contribution to efficiency of the design and construction processes of sustainable society. The project brings in the important novelty of coherent integration of modelling of environmental characteristics, structural non-linearity, uncertainties, and degradation of concrete in structural LC analysis within a complex framework. Such integration will result in time-dependent reliability measures as performance parameters of structures.

Žadatel: České vysoké učení technické v Praze

GenomeEast: Deciphering Undiagnosed Rare Diseases Disorders in Central and Eastern Europe (GENECEE)

Požadovaný rozpočet: 1.762.940 EUR

The rare diseases (RD) patients comprise ~5% of the Europe population. As RD diagnostic challenges can only be addressed by shared solutions, we propose to establish an undiagnosed rare diseases program within Central/Eastern-Europe (CEE) by digitalized phenotyping based on human phenotype ontology (HPO), together with whole genome sequencing (WGS), followed by artificial intelligence (AI)-based bioinformatics. We aim to utilize a unique variant database which complements underrepresentation of variants from studied populations in commonly used international databases. The main objective is to identify genetic causes in the most severe RD-undiagnosed cases in CEE populations. We aim to increase the detection rate up to 50% by using WGS. First, we will clinically describe patients with standardized HPO phenotype data, followed by a WGS and bioinformatics methods. These methods will be transferred to CEE partners allowing for standardized analysis of the entire genome. The main project output will be establishment of a standardized cohort of RD phenotypes and WGS data to identify disease-causing variants in at least 100 RD trios (child-mother-father). The project outcomes will also foster precision medicine treatments and/or drug repurposing, as shown in our preliminary results. Moreover, the detection of causative variants has direct impact on family planning via targeted preimplantation or prenatal diagnostics.

Žadatel: Univerzita Karlova