EP přijal směrnici o pravidlech digitálních autorských práv a vytěžování textů a dat

Rozšíření přístupu vědců k výzkumným nástrojům

Výzkumní pracovníci získají větší přístup k hi-tech výzkumným nástrojům. Dne 12. září europoslanci podpořili zahájení jednání se členskými státy o nových celoevropských pravidlech ohledně digitálních autorských práv, když schválili příslušnou směrnici. Odhlasovali, že výzkumní pracovníci budou mít volnější ruce při využívání počítačových programů pro testování a vytěžování dat za účelem analýzy milionů výzkumných prací najednou.  Evropský parlament pracuje na nových pravidlech týkajících se copyrightu v digitální éře, díky nimž by se všem autorům a umělcům dostalo uznání, odměny a ochrany. Start-upy pracující s daty však varují, že úzce vymezená pravidla budou pro evropské inovátory znamenat krok zpět.

Podle EP je zapotřebí, aby

  • velké technické firmy měly povinnost platit za práce umělců a novinářů, které používají
  • z působnosti nové směrnice byly vypuštěny malé platformy a mikro-platformy
  • mohly být volně sdíleny hypertextové odkazy “doprovázené jednotlivými slovy”
  • novináři získali podíl na veškerých odměnách souvisejících s autorským právem, které získalo jejich nakladatelství.

Konečné hlasování přijde na řadu v lednu 2019. Nová legislativa se bude vztahovat na vytěžování textů a údajů ve vědeckém výzkumu, ale dává také členským státům právo otevřít používání této technologie společnostem a jednotlivcům. Komisař pro výzkum a inovace nová pravidla označil za vyrovnaná a pro výzkum příznivá. Podle některých europoslanců však měla být širší. Podle zástupkyně německé Pirátské strany omezení volného přístupu k vytěžování textů a dat v případě základního výzkumu podrývá schopnost vysokých škol uvést své vynálezy na trh a mělo by odrazující účinek na objevy ve veřejném zájmu.

Vytěžování textů a dat představuje pro výzkum velkou změnu v tom, že vědci mají možnost procházet stovky a tisíce článků zároveň. Problémem je, že to, co chtějí vytěžovat, je přísně kontrolováno vydavateli evropských časopisů, kteří vlastní autorská práva a kteří v současné době vyžadují, aby uživatelé měli licence na jejich databáze. Start-upy, které spoléhají na přístup k velkému množství údajů, jsou zklamány, že nejsou zařazeny mezi příjemce, kteří mohou nový režim vytěžování dat využívat. V Evropě se tento způsob využívá mnohem méně než v USA a Asii, nejspíše kvůli licenčním překážkám. Další názor říká, že rozhodnutí EP schválit pouze nepovinnou výjimku pro firmy rozdělí jednotný trh. Zástupce lobbistické skupiny Allied for Startups Lenard Koschwitz tvrdí, že namísto vytváření právní jistoty  EP rozhodl ve prospěch rozdrobení a upozadění evropských inovátorů. Zpřístupnit vytěžování textů a dat více firmám by vedlo k inovacím vytěžovacích nástrojů, argumentuje Koschwitz. V současné době využívá podle údajů evropského projektu FutureTDM vytěžování textů jen něco přes procento evropských firem.

Jiný názor přichází ze strany výzkumných knihoven, podle nichž by nová pravidla copyrightu umožnila lépe chránit, digitalizovat a sdílet jejich fondy. Prezidentka asociace výzkumných knihoven LIBER však označila za hluboce politováníhodné, že europarlament plně nepodpořil nové technologie. Omezená výjimka podle Jeanette Freyové podkope širší snahy EK o podporu otevřené vědy a umělé inteligence. Také bude bránit cenné spolupráci vysokých škol s komerčním a veřejným sektorem.

Postoj EP je příznivě hodnocen vydavateli, kteří již dříve tvrdili, že jakákoli výjimka by měla být omezena na výzkumné organizace. Firmy, které chtějí vytěžovat materiály, by podle nich měly nadále platit za licence. Největší blok v EP, konzervativní Evropská lidová strana, z níž pochází hlavní navrhovatel zákona o autorských právech Axel Voss, nebyla nakloněna rozšiřování rozsahu dále oproti původnímu návrhu EK. Podle něj by to nebylo v souladu s dobře fungujícím trhem licencí.

Podle Asociace evropských univerzit (EUA) je “copyrightová reforma” z hlediska výzkumu a inovací promarněnou příležitostí. Ve svém novém stanovisku se EUA ke schválení směrnice staví kriticky a lituje, že EP nepodpořil omezený návrh EK na vytěžování textů a dat v článku 3. EUA také lituje schválení článku 13, týkajícího se filtrování a monitorování obsahu generovaného uživateli. Asociace se jasně vyslovila pro širokou a povinnou výjimku ve vytěžování textů a dat pro výzkumné, inovační a vzdělávací účely. Vychází přitom z principu, že “právo číst znamená právo vytěžovat”. Bez široké a mandatorní výjimky podle EUA nebude unie schopna naplnit své ambice a soutěžit s jinými vedoucími znalostními ekonomikami.

Dalším krokem bude trojstranné jednání o směrnici mezi EK, EP a Radou EU, které vyústí ve schválení konečného návrhu počátkem příštího roku.