Nové mise Americké vědecké nadace

NSF chce rozšířit svou působnost ve světě

Americká Národní vědecká nadace (NSF) má v plánu vysílat více vědeckých vyslanců na vědecké mise do zahraničí. Má jít o kompenzace uzavření jejích kanceláří v Bruselu a Pekingu letos v únoru. NSF je s ročním rozpočtem kolem sedmi miliard dolarů jedním z hlavních vědeckých partnerů Evropské komise. Zástupci NSF zdůvodnili nové rozhodnutí personálním deficitem na domácím poli po ústupu Trumpovy administrativy od vědecké diplomacie. S novými misemi či expedicemi bude americká věda expandovat namísto útlumu, kdy vláda letos v zimě začala odvolávat úředníky ze svých zastoupení v Evropě a Asii.

Bylo třeba učinit kompromis mezi rozvinutými vztahy s EU a Čínou a chybějícími vazbami se zbytkem světa, uvedli zástupci NSF, podle nichž má nadace v plánu například rozvíjet společné výzkumné projekty s vědci z Latinské Ameriky. Je zapotřebí, aby zástupci určitých oborů navštěvovali laboratoře a rozvíjeli spolupráci.  NSF je tedy odhodlána k podpoře mezinárodní vědy více než kdy dříve. V rámci osvětového programu Multiplier experti z NSF v létě navštívili laboratoře ve Skotsku a Německu, aby se dozvěděli více o spolupráci v oblasti syntetické biologie. Další tým zaměřený na kvantovou vědu zamíří koncem roku do Japonska. Na příští rok je plánováno až osm dalších misí, zatím není jasné, jak budou oborově zaměřeny. Další myšlenkou je sdílení nákladů na výzkum.

Koncem srpna NSF také vyhlásila soutěž 2026 Idea Machine, která má vládě pomoci nastavit agendu pro základní výzkum v oblasti vědy a inženýrství. Účastníci mohou získávat ceny a přijímat veřejné uznání díky tomu, že budou přicházet s návrhy naléhavých výzkumných otázek, které je třeba zodpovědět v nadcházejícím desetiletí. Mělo by jít o další soubor "velkých nápadů" pro budoucí investice NSF. Do první skupiny deseti velkých nápadů NSF patří témata budoucnosti práce, využití datové revoluce, porozumění pravidlům života, středně velké výzkumné infrastruktury, astrofyzika a další. Je to příležitost, aby výzkumní pracovníci, veřejnost a další zainteresované strany přispěly k poslání NSF na podporu základního výzkumu a umožnily nové objevy, které řídí americkou ekonomiku, zvyšují národní bezpečnost a předběžné znalosti k udržení vedoucího postavení v oblasti vědy a inženýrství. Počátkem září rovněž NSF vyhlásila nové ceny, které jsou součástí programu s názvem INCLUDES, který má podpořit rozvoj národní sítě, jež by posílila postavení USA ve vědě, technologiích, inženýrství a matematice (STEM) rozšířením účasti v těchto oborech.