Souhrny vědecké práce musí vedle odborníků mířit i na politiky a úředníky

Úvaha o výzkumu a vědecké diplomacii

Má-li se vědecké diplomacii dařit, musí vědečtí pracovníci věnovat dostatek času práci na souhrnech své práce, jež by byly stravitelné pro úředníky, lidi v byznysu a politiky. Evropského komisaře pro vědu, výzkum a inovace Carlose Moedase lze označit za mistra vědecké diplomacie, který věří, že investice do vědy a výzkumu jdou ruku v ruce s obecným cílem duševního a ekonomického pokroku a vývoje.

James Moran, seniorní výzkumný pracovník Centra pro evropská studia, se zamýšlí nad mezinárodní spoluprací také z pohledu bývalého velvyslance v Egyptě. Tuto funkci zastával i během “arabského jara” v roce 2011. I v době, kdy různé strany stály proti sobě, fungoval 7. rámcový program a poté Horizon 2020 celkem netknutě a Moran poukazuje na to, že i ve vypjaté době spolupráce fungovala. Podle něj je konfliktní Střední východ pro spolupráci tou největší výzvou. Jedním z příkladů Moedasovy myšlenky “vědy pro jednotu” je projekt urychlovače částic v Jordánsku SESAME, financovaný mimo jiné Evropskou unií, který dokáže prosperovat i přesto, že je do něj zapojena i Saúdská Arábie a Írán zároveň. Kdyby se mělo jednat o smíření těchto dvou zemí, právě SESAME by byl tím správným místem.

Je dobré, že v rámci Horizonu 2020 běží řada projektů zabývajících se způsoby a prostředky vědecké diplomacie. Problémem však je, že v mnoha dalších projektech z různých oblastí mají vědci sklon k upřednostňování spíše akademických než praktických cílů – z důvodu budování kariéry se soustředí na publikování v časopisech a prezentace na konferencích. Má-li však mít jejich výzkum nějaký dopad, musí být jejich zprávy o výsledcích výzkumu prezentovány formou použitelnou nejen pro odborníky, ale i politiky a další, kteří rozhodují a mají vliv. To znamená, že se všemi ohledy na akademické normy je třeba věnovat dost času vypracovávání souhrnů výzkumu, srozumitelných úředníkům, byznysmenům a politikům. 

Moran není výzkumný pracovník, ale podílel se na rozhodování a při své práci často pracně vyhledával v dokumentaci praktická doporučení ohledně toho, jak dále využívat vědu coby nástroj diplomacie. Proto výzývá administrátory a vědce k tomu, aby mysleli na cílovou skupinu a další, kdo budou číst souhrny výstupů jejich vědecké práce.

James Moran je seniorní výzkumný pracovník v Centru pro evropská studia, bývalý velvyslanec v Egyptě, vedoucí mise v Jordánsku a Jemenu a ředitel asijské sekce European External Action Service.