EK zrevidovala doporučení k otevřené vědě

Revize je dalším krokem k otevřené vědě

Evropská komise v dubnu zrevidovala své doporučení týkající se přístupu k vědeckým informacím a jejich uchovávání. Učinila tak zásadní krok na cestě k systému otevřené vědy, v němž dochází k volnému oběhu údajů od okamžiku, kdy jsou dány k dispozici, prostřednictvím digitální a kolaborativní technologie. Revidované doporučení bylo zveřejněno 25. dubna jako součást balíčku k jednotnému digitálnímu trhu. V doporučení je vytýčen plán politik ohledně otevřeného přístupu k publikacím a údajům, poskytnutým členskými státy unie. Změna byla nutná proto, že původní doporučení z roku 2012 (2012/417) přestalo být aktuální vzhledem k tomu, jak se vyvíjela politika a praxe v oblasti otevřené vědy, a také vzhledem k novým nařízením revidované směrnice o informacích ve veřejném sektoru a k přípravě příštího rámcového programu pro výzkum a inovace. Směrnice mají poskytnout ještě lepší podporu excelentního výzkumu v Evropě, od něhož se očekávají výsledky ve prospěch vědy, ekonomiky a společnosti členských států i EU jako celku. Evropská komise zdůrazňuje, že k co největšímu přínosu je důležité, aby politika otevřeného přístupu byla koordinována napříč Evropskou unií jako součást Evropského výzkumného prostoru (ERA). Doporučení nyní mohou členské státy využívat ke stanovení a implementaci národních politik tak, aby byly pokryty všechny aspekty otevřené vědy. Nové doporučení je odrazem vývoje v oblastech jako management údajů z výzkumu (včetně koncepce FAIR údajů, tj. aby byly nalezitelné, přístupné, interoperabilní a znovu využitelné), vytěžování textů a údajů a technické normy, které umožňují znovuvyužití systémů pobídek. Odráží také současné dění kolem Evropského cloudu pro otevřenou vědu (EOSC).

Komisař pro vědu, výzkum a inovace Carlos Moedas uvedl, že otevřený přístup k informacím ve vědě je základním kamenem moderního systému otevřené vědy. Ačkoli většina členských států má v současnosti politiku otevřeného přístupu, situace se v EU liší stát od státu. Nové doporučení podle Moedase poskytuje státům silné vodítko, díky němuž mohou dokončit přechod k okamžitému otevřenému přístupu do roku 2020.

Otevřená věda znamená přístup k vědě zaměřený na to, aby se údaje z vědy a výzkumu daly šířit co nejdříve po zjištění nových poznatků, závěrů či údajů za použití digitální a kolaborativní technologie. To představuje změnu oproti dosavadní praxi, kdy jsou výsledky zveřejňovány ve vědeckých publikacích až na konci výzkumného procesu. V rámci prosazování otevřené vědy působí řada skupin a platforem zaměřených na otevřený přístup, monitor otevřené vědy, evropský cloud pro otevřenou vědu, evropskou politiku otevřené vědy a další.