Nově spuštěný inovační radar pomoci dostat inovace na trh

Společné výzkumné centrum EK spustilo nástroj pro vyhledávání inovací

Společné výzkumné centrum Evropské komise (JRC) oznámilo v polovině dubna spuštění inovačního radaru, nového online nástroje, který inovátorům pomůže spojit se se subjekty schopnými dostat jejich inovace na trh. Radar poskytuje intuitivní prostředí k identifikaci inovací, jež mají velký potenciál, a inovátorů stojících za nimi ve výzkumných a inovačních projektech podporovaných Evropskou unií. Jde o politický nástroj pro správu inovací a jejich komercializaci, který umožní navázání kontaktů mezi inovátory a externími subjekty – investory, technologickými průzkumníky a inkubátory. Protože shromažďuje aktuální údaje, umožňuje tento nástroj také analýzu evropských projektů ve výzkumu a inovacích.

Z pohledu údajů jde o významný krok. JRC využilo k vytvoření radaru své odborné zkušenosti s velkými daty a systém práce s poznatky. Systém umožní zvýšit návratnost investic EU do výzkumu a inovací a učinit je transparentnější a odpovědnější. Zpřístupněním údajů širšímu okruhu subjektů i veřejnosti chce JRC učinit krok k vývoji dynamického prostředí inkubátorů, podnikatelů, poskytovatelů financí a investorů, kteří mohou pomoci dostat v Evropě vyvinuté inovace rychleji na trh.

Platforma inovačního radaru je založena na informacích a datech shromážděných nezávislými odborníky podílejícími se na kontrole probíhajících projektů v rámci 7. RP, Horizonu nebo Programu pro konkurenceschopnost a inovace (CIP). Tito experti také poskytli nezávislý pohled na inovace v projektech a jejich tržní potenciál. Některé inovace byly oceněny Cenou inovačního radaru v kategoriích Technologie pro společnost, Excelentní věda, Průmyslové technologie, Nejlepší mladé MSP a Nejlepší inovace v počáteční fázi.

Metodika

Údaje zahrnuté v tomto nástroji pocházejí z průzkumu Generálního ředitelství pro komunikační sítě, obsah a technologie (CONNECT) a JRC, které pravidelně kontrolovaly evropské projekty spolupráce. Byly vypočteny dva základní ukazatele, které tvoří základ pro klasifikaci na čtyřech úrovních vyspělosti. První je ukazatel inovačního potenciálu, který měří vývoj směrem k tržnímu využití. Druhý ukazatel zachycuje kapacitu inovátora. Tyto dva ukazatele se používají pouze pro informační a klasifikační účely a použité údaje nejsou zveřejňovány. Neukazují celkový výkon projektu nebo konsorcia a nejsou používány k posuzování využívání zdrojů v projektech podporovaných EU. Inovace na stránkách inovačního radaru nejsou seřazeny podle skóre indikátoru. Ukazatel inovačního potenciálu zahrnuje tři indikátory postihující podstatné kroky ve vývoji inovací – inovační připravenost, management inovací a tržní potenciál. Ukazatel kapacity inovátora oproti tomu zahrnuje dva jiné ukazatele, které zachycují kapacitu inovátora ve vývoji a přinášení úspěšných inovací – jde o ukazatel schopnosti inovátora a ukazatel jeho inovačního prostředí.

Čtyři úrovně inovační vyspělosti

Pro zachycení různých úrovní vyspělosti inovací ve vztahu k jejich tržnímu využití byly vytvořeny čtyři inovační kategorie na základě skóre ukazatelů inovační připravenosti a inovačního managementu.

  • Optimalizace: tato kategorie zahrnuje inovace úspěšné co do managementu a připravenosti. Jsou technologicky vyspělé a ukazují silné odhodlání projektového konsorcia dostat je na trh. Jsou považovány za připravené na uvedení na trh - ‘Ready for the market’.
  • Vytváření: zahrnuje inovace, u nichž je patrný pokrok během technologického vývoje (např. piloty, prototypy, demonstrace). Jde o fázi pokročilé technologické přípravy. Pokud chce řídící tým využít jejich potenciál, měl by se zaměřit na transformaci nové technologie nebo výsledků výzkumu na obchodovatelný výrobek či službu a připravit jeho uvedení na trh.
  • Odhodlání/závazek: tato kategorie zahrnuje inovace, pro které byly dány dohromady konkrétní tržně orientované myšlenky (např. marketingové studie, obchodní plány, zapojení koncového uživatele). Jsou označovány za inovace ve fázi pokročilé tržní přípravy. Jejich tržní uplatnění závisí na pokroku technologického vývoje.
  • Průzkum: sem spadají inovace, které aktivně zkoumají příležitosti k vytváření hodnot. Jde o fázi blízkou nastartování. Tyto inovace jsou v časné fázi technologické připravenosti, ale již vykazují vysokou úroveň odhodlání na straně vyvíjejících organizací. Jejich komercializace vyžaduje úsilí transformovat technologii na produkty uplatnitelné na trhu. Lze říci, že tato kategorie zahrnuje konkrétní tržně orientované nápady závislé na dalším pokroku technologického vývoje.

V každé kategorii představuje kolem 50% průzkum, 20% odhodlání či závazek, 20% vytváření a 10% optimalizace inovací.