Evropský účetní dvůr ke zjednodušení 9. rámcového programu

Vyšla informační zpráva ke zjednodušení pravidel programu pro vědu a výzkum

Evropský účetní dvůr (EÚD) se na žádost Evropského parlamentu a Evropské rady zapojil do předběžné právní debaty týkající se 9. rámcového programu pro vědu a výzkum, který v roce 2021 nahradí dosavadní Horizon 2020, a vydal informační dokument zaměřený na zjednodušení unijních rámcových programů pro výzkum.

EÚD v dokumentu s názvem A contribution to simplification of EU research programme beyond Horizon 2020 uvádí, že je třeba financování výzkumu po roce 2020 dále zjednodušit. Auditoři již delší dobu poukazovali na fakt, že realizaci výzkumných programů brání právní komplikace. Například v případě Horizonu 2020 jsou dle autorů dvě možnosti: přepracovat základní předpisy anebo nabídnout vědcům jednodušší rozhraní přizpůsobené skutečnému prostředí. Samotné zjednodušení ale představuje řadu komplikací. Pro program Horizon existuje mnoho postupů, procesů, pravidel a nařízení, která jej zároveň komplikují, a to také znamená větší rizika. Předpisy a pravidla mohou být výzkumnými organizacemi i samotnými vědci interpretována různým způsobem, což přináší právní nejistotu.

Zpráva uvádí několik navzájem si konkurujících priorit, mezi nimiž musí EK a úřady odpovědné za rozpočet najít rovnováhu. Stabilita a změna, odpovědnost a vlastnictví, právní jistota a posuzovací pravomoc, zájem příjemců na straně jedné a EU na straně druhé, regionální šíření a excelence – tato dilemata dle EÚD ovlivnily snahy EK o zjednodušení realizace evropských programů pro vědu a výzkum. Poté dokument předkládá ke zvážení několik bodů, jež by měly být při přípravě 9. RP zohledněny: rozumné časové rozmezí mezi přijetím a implementací právních aktů, používání paušálu a cen, používání směrnic a nezávazných pravidel, akceptování účetních pravidel příjemců a uznání dobrých projektových návrhů v Horizonu a dalších programech prostřednictvím jednotných kontaktních míst.

Podle hodnocení autorů dokumentu však Horizon funguje mnohem lépe v porovnání s předchozími programy pro vědu a výzkum a snahy o zjednodušení pravidel již proběhly. Přesto je často těžké pochopit i některá základní nařízení. Proto se zájemci o finanční podporu zaměřují raději na jednodušší formy financování, které jsou pro ně i tak značně obtížné. Pro auditory je pak komplikovaná kontrola finančního řízení projektu.

Dokument obsahuje několik doporučení:

  • Zajistit přiměřený časový odstup mezi přijetím a prováděním právních aktů - vědci by měli mít více času na přizpůsobení se změnám v programech a dalším právním krokům v H2020. Současné krátké lhůty nejsou vyhovující.
  • Poskytnout větší právní jistotu a lepší proces proplácení nákladů včetně zavedení paušálu. Mladé vědce a malé a střední podniky by to povzbudilo a přimělo k většímu zájmu podávat projekty.
  • Posoudit další používání zjednodušeného vykazování nákladů, jako jsou jednorázové částky a udělování cen. Zjednodušení by prospělo také chudším členským státům, kde výzkumný a inovační výkon zaostává.
  • Vysvětlit, že pokyny je třeba používat jako nezávazná pravidla.
  • Akceptovat účetní pravidla příjemců.
  • Přijímat dobré návrhy projektů v rámci programu H2020 i v jiných programech prostřednictvím jednotného kontaktního místa.

Autoři upozorňují, že Příspěvek ke zjednodušení programu EU pro výzkum v období po programu Horizon 2020 není auditní zprávou. EÚD pracuje na výkonnostním auditu zjednodušení programu Horizon 2020, který posoudí, jak účinná jsou zjednodušující opatření EK. Jeho výsledky se chystá zveřejnit koncem roku 2018. 

 

Zdroj: EÚD