Podniky žádají podporu růstových firem namísto nových startupů

Otevřený dopis vyzývá EK, aby investorům důvěřovala ve výběru podporovaných firem

Podle podnikatelů by EK měla předefinovat svou roli v podpoře inovací v tom smyslu, že rozhodování o finanční podpoře by mělo být ponecháno investorům. Osmnáct ředitelů a zakladatelů firem v dopise zveřejněném 12. března a určeném předsedovi EK a šesti komisařům včetně toho pro výzkum a inovace uvádí, že evropské programy by neměly přímo podporovat startupy a inovátory.

Doporučení signatářů jsou tato:

  1. Podporovat inovační prostředí jako celek, nikoli jednotlivé aktéry

Podpora by měla namísto startupů v rané fázi spíše směřovat na startupy ve fázi růstu, tedy na firmy, které vyvinuly technologie a jsou připraveny přenést je do výroby. EK řídí řadu mnohamilionových programů cílených zejména na malé podniky, například nástroj SME Instrument nebo inovační program Fast Track to Innovation. Podle signatářů dopisu by však svou roli měla omezit na facilitaci a podporu sítí a mezinárodního přesahu do dalších regionů a na zlepšení inovačního prostředí tak, aby přitahovalo investory a talenty. Pouze asi 4 200 technologických firem působících v EU je schopno dát dohromady růstový kapitál vyšší než 1 milion eur, a evropské prostředky by tedy měly jít na fondy rizikového kapitálu, které nejlépe rozpoznají, jaké firmy se vyplatí podporovat a formovat je pro investice v budoucnu.

  1. Namísto rané fáze podpořit pozdní fázi

Evropa dokázala částečně zaplnit prostor pro počáteční a ranou fázi financování, musí ale být výrazně zlepšeno financování růstu v pozdní fázi včetně přístupu k investicím z penzijních a zahraničních státních investičních fondů. Startupy by EK měly nadále podporovat jen jako spoluinvestor se soukromými fondy a akceleračními programy. V dopise je zmiňován příklad izraelského vládního úřadu Yozma, která dává dohromady soukromé finanční zdroje.

  1. Podporovat fondy rizikového kapitálu namísto startupů

Evropské programy by neměly být roztříštěny do řady finančních nástrojů a grantů. Vhodnější by bylo soustředit je do jednoho úřadu. Namísto přímého toku financí do startupů by se mělo investovat do fondů rizikového kapitálu.

Zaběhnutá praxe, kdy veřejné orgány dotují firmy a vybírají vítěze, je zdrojem diskusí a kontroverzí. Zastánci tvrdí, že takové dotace se vrátí prostřednictvím nových pracovních míst, podle odpůrců jde o vyhozené peníze, jestliže většina takto podpořených firem neuspěje. Další názorový proud volá po větší podpoře základního výzkumu a spolupráce ve výzkumu a velké společnosti by naopak evropské peníze dostávat neměly vůbec.

Podle předběžných plánů nové Evropské rady pro inovace (EIC) bude EK nadále hrát velkou roli v přímé podpoře firem, ale lze očekávat vice spolufinancování z více zdrojů. EIC bude po roce 2021 reorganizována převedením čtyř současných finančních zdrojů z Horizonu 2020 do pouhých dvou částí. První nástroj, EIC Pathfinder, by přijímal pouze projektové žádosti od právnických osob včetně univerzit a přiděloval by granty do výše 5 mil. Eur. Očekávaným výstupem by byl nový startup nebo byznys plán. Oproti tomu EIC Akcelerátor by pomáhal uvádět inovace do výroby s na míru sestavenými granty, půjčkami a kapitálem. Podpora by byla vyšší - až do 30 milionů eur - a byla by placena v tranších. Banky, firmy s rizikovým kapitálem a subjekty veřejných inovací by byly přizvány ke spolupartnerství v rámci projektu.

Mezi signatáři je zakladatel a prezident francouzské internetové carsharingové firmy Blablacar, která představuje jeden z mála velkých úspěchů internetového podnikání. Další jsou představiteli firem Wunderlist, Jobandtalent, Bubbl Software, Edebex, Mosaicoon Showpad a dalších.

Úplný seznam signatářů a celé znění otevřeného dopisu naleznete ZDE.