Nové údaje o výzkumu a vývoji jednotlivých členských států

Profily VaV v jednotlivých zemích včetně ČR

Ředitelství EK pro výzkum a inovace zveřejnilo na počátku února aktuální údaje o výzkumu a inovacích členských států EU a jejich účasti v programu Horizon 2020. V profilech jednotlivých zemí jsou zahrnuty statistické údaje nebo například informace o celkovém počtu účastníků výzkumu, celkové částky poskytnuté z Bruselu jednotlivým zemím, počet zúčastněných malých a středních podniků, počet vědeckých pracovníků podílejících se na projektech Evropské rady pro výzkum (ERC) nebo Akcích Marie Sklodowska-Curie (MSCA). Lze najít také údaje o pořadí zemí podle počtu účastníků a podepsaných smluv a pořadí dle finančního příspěvku z evropského rozpočtu.

 

Údaje výzkumu a vývoji v České republice

Podle údajů aktualizovaných koncem ledna 2018 se v ČR v letech 2007 – 2015 výrazně zvýšila intenzita výzkumu a vývoje. Očekává se, že ČR dosáhne stanoveného cíle a do roku 2020 budou výdaje z veřejných zdrojů na výzkum a vývoj dosahovat 1% HDP. Grafy také ukazují, že podpora veřejného sektoru pro firmy působící ve výzkumu a vývoji se pohybuje nad průměrem EU – ten činí 0,098% HDP. V ČR pak dosahuje 0,165% HDP (údaje z roku 2013).

Uvedeno je také srovnání míry spolupráce veřejného a soukromého sektoru v oblasti výzkumu a vývoje. Výzkum a vývoj provozovaný veřejnými institucemi a financovaný ze soukromých zdrojů dosahuje v ČR pouze 0,024%HDP oproti unijnímu průměru dosahujícímu 0,052% HDP. Také inovativnost malých a středních podniků zůstává nízká – v roce 2014 přišlo s inovativním výrobkem či procesní inovací 33,65% MSP, v EU to bylo v průměru 35,63% podniků a ve státech s nejvyšší mírou inovativnosti to bylo přes 50% MSP.

Doporučení pro Českou republiku, učiněná v roce 2017, jsou tato: odstranit překážky růstu, konkrétně usnadnit řízení pro udělování stavebních povolení a další snižování administrativních překážek, s nimiž se firmy setkávají, a to prostřednictvím zavádění služeb e-governmentu, zvyšováním kvality výzkumu a vývoje a podporou zaměstnávání málo zastoupených skupin.

Účast ČR v projektech Horizon 2020

Programu H2020 se účastnilo 740 vědců či organizací, celkem obdrželi částku ve výši téměř 189 milionů eur. Z programu H2020 bylo podpořeno 164 malých a středních podniků. Jejich celková finanční podpora dosáhla téměř 36 milionů eur. Podporu Evropské rady pro výzkum obdrželo v ČR celkem 18 subjektů a její celková výše činila něco přes 28 milionů Eur. V případě Akcí Marie Sklodowska-Curie byl počet účastníků podstatně vyšší – 96, avšak obdrželi úhrnem částku dosahující 22,6 milion eur.

O podporu z H2020 žádalo celkem 5 428 uchazečů, tj. 1,2% žadatelů z celé unijní osmadvacítky. Míra úspěšnosti žadatelů přesáhla o jednu desetinu hranici 14% (oproti průměrné míře úspěšnosti v EU, která činí 13,6%).

Mezi prvních deset největších příjemců financí z programu H2020 patří Masarykova univerzita, ČVUT, Univerzita Karlova, Fyzikální ústav AV ČR, VUT Brno, Biologické centrum AV ČR, Honeywell International s.r.o., VŠB-TUO a CESNET.

ČR se ocitá na 16. místě ve dvou kategoriích - jednak co do počtu podepsaných smluv a dále pokud jde o podíl na rozpočtu EU.

Z hlediska mezinárodní spolupráce český výzkum a vývoj spolupracoval především s Německem, Francií, dále s Itálií, Španělskem a Velkou Británií.