9. rámcový program: spíše evoluce než revoluce

Komisař pro výzkum Moedas v EP potvrdil podporu návrhu EK

Evropský komisař pro vědu a výzkum Carlos Moedas se koncem ledna vyjádřil k plánům ohledně podpory výzkumu po roce 2020. Jak uvedl, nechystá žádné převratné reformy a vyslovil se spíše pro evoluční přístup. „Nechci revoluci, ale evoluci“, uvedl doslova na zasedání výboru EP pro výzkum. "Chci zachovat kontinuitu základní vědy, pokračovat v tom, co děláme, s většími finančními prostředky," dodal. Moedas tak vstoupil do živé debaty ohledně podoby dalšího sedmiletého rozpočtu pro vědu a výzkum od roku 2021.

Existuje snaha, aby europoslanci schválili návrh rozpočtu předložený Evropskou komisí ještě před volbami do EP v roce 2019. Upozornil zákonodárce na novou publikaci shrnující úspěchy programu Horizon 2020.

Návrh příštího rámcového programu, v pořadí devátého, bude zveřejněn až v květnu, ale jeho koncept je již zřejmý: financování základního výzkumu zůstane nadále především v rukou Evropské rady pro výzkum (ERC), zatímco inovace budou spadat pro novou Evropskou radu pro inovace (EIC) a společenské výzvy budou řešeny v rámci výzkumných misí, což má podle komisaře Moedase přiblížit výzkum běžným lidem.

EP požaduje navýšit rozpočet o výzkum o dalších 40 miliard eur i přesto, že Brusel hledá způsob, jak zaplnit díru po odchodu Británie jako významného přispěvatele. Bez tohoto navýšení bude velmi těžké dosáhnout na evropské granty.

Velká poptávka po grantech z programu H2020 naráží na velmi nízkou míru úspěšnost – pouhých 12,6%, což je mnohem méně oproti 18,4% v předchozím 7. rámcovém programu. Jeden z hlasů například vyzývá k prudkému urychlení investic do inovací, jiný poslanec zase kritizuje přehnaný důraz na aplikovaný výzkum na úkor výzkumu základního.

Více informací najdete ZDE.