EK navrhuje podpořit spolupráci členských států při hodnocení zdravotnických technologií

Dobrovolnou spolupráci států by měl nahradit systematický postup při hodnocení

Poslední lednový den předložila Evropská komise návrh na posílení spolupráce zemí EU při hodnocení zdravotnických technologií (Health Technology Assessment). Jedná se o multidisciplinární proces shrnující informace o lékařských, sociálních, ekonomických a etických otázkách souvisejících s využívajícím zdravotnických technologií systematickým, nestranným a transparentním způsobem. Je odpovědí na otázku, jak dobře daná nová technologie funguje ve srovnání s existujícími alternativami nebo pro jaké pacienty je nejvhodnější. Dává odpověď i na ekonomické otázky ohledně nákladů.

Po více než dvaceti letech dobrovolné spolupráce v této oblasti by EK chtěla dosáhnout větší transparentnosti a pomoci pacientům zajistit přístup k informacím o přidané klinické hodnotě nových technologií, které by pro ně mohly být prospěšné. Více hodnocení by mohlo vest k účinnějším a inovativnějším nástrojům, které se k pacientům dostanou rychleji. Navrhovaná opatření mají povzbudit inovace a pomoci v zavádění špičkových inovací v oblasti lékařských technologií. Plán uvítaly zdravotní a spotřebitelské organizace. Spolupráce pomůže vyhnout se duplikacím ve výzkumu a urychlit nasazení nových léků. Doposud je praxe taková, že farmaceutické firmy a výrobci lékařských přístrojů musí předkládat údaje různým úřadům v jednotlivých zemích. Zdokonalení spolupráce pomůže především menším zemím a východoevropským státům, které stále nemají kapacitu provádět vlastní hodnocení a spoléhají na výstupy z větších států, například Německa a Velké Británie.

Navrhovaný předpis týkající se hodnocení zdravotnických technologií se týká nových léků a lékařských přístrojů. Má být základem pro trvalou a udržitelnou spolupráci na úrovni celé EU v oblasti společných klinických hodnocení. Členské státy budou moci při hodnocení zdravotnických technologií využívat společné nástroje, metodiku a postupy. Spolupracovat budou ve čtyřech hlavních oblastech – 1) společná klinická hodnocení se zaměřením na nejinovativnější zdravotnické technologie s potenciálně největším dopadem na pacienty, 2) společné vědecké konzultace v případech, kdy je zapotřebí poradenství ze strany úřadů kompetentních co do hodnocení, 3) identifikace nově vznikajících zdravotnických technologií k včasné detekci potenciálně prospěšných technologií, a 4) pokračující dobrovolná spolupráce v těchto oblastech.

O návrhu bude nyní jednat Evropský parlament a Rada ministrů. Očekává se, že v případě přijetí a vstupu v platnost by návrh začal být uplatňován za tři roky. Další tři roky bude trvat adaptace států na nový systém.

Více informací o THA naleznete ZDE.