Nové standardy pro včasnou diagnostiku Alzheimerovy choroby

EK vydala v prosinci nové vědecké standardy, které mají napomoci včasné diagnostice Alzheimerovy choroby

EK přišla s novým měřítkem ve formě ve formě certifikovaného referenčního materiálu, který má sloužit ke kalibraci diagnostických nástrojů pro amyloid- β 1-42, biomarker pro Alzheimerovu nemoc zjištěný v cerebrospinální tekutině. Nově vytvořené standardy mají sloužit ke kalibraci diagnostických nástrojů pro přesnější diagnostiku a mohou také umožnit vývoj nových léků na boj s touto chorobou, která spolu s jinými formami demence stála EU například v roce 2008 téměř 168 mld. Eur ročně. Včasná diagnóza je pro lidi trpící Alzheimerovou chorobou velmi důležitá, protože včas zahájená léčba může postup nemoci zpomalit, takže pacient zůstává delší dobu samostatný. Budou-li mít vědci a výrobci léků k dispozici nový nástroj, bude to důležitý krok směrem ke zkrocení a potlačení nemoci, která nevratně ničí paměť a výrazně snižuje kvalitu jejich života, jak uvedl komisař pro školství, kulturu, mládež a sport Tibor Navracsics, který je rovněž zodpovědný za fungování Společného výzkumného centra (JRC), které vytvořilo certifikovaný referenční materiál spolu s Mezinárodní federací klinické chemie a laboratorní medicíny a Alzheimerovou asociací. Důležité je, že výzkum se zaměřuje na velmi časná stadia Alzheimerovy choroby. Jak uvedl Vytenis Andriukaitis, komisař pro zdraví a potravinovou bezpečnost, tato nejčastější forma demence není stále dostatečně prozkoumána. Ačkoli určité genové varianty zvyšují riziko Alzheimerovy choroby, ale ne u všech lidí s tímto genem se nemoc rozvine. A spolehlivé markery jsou proto důležité nejen pro včasnou diagnostiku, ale také pro rozvoj léků a sledování léčby.

Klinické výsledky prokázaly, že kombinace biomarkerů amyloid-β 1-42, tau a fosfo-tau představuje z hlediska včasné diagnostiky významný potenciál. Hladiny těchto biomarkerů v cerebrospinální tekutině se totiž začínají měnit už deset let před příchodem prvních příznaků nemoci. Metody měření markerů vyvíjejí firmy specializované na diagnostiku v klinických laboratořích. Pro referenční systémy jsou zapotřebí referenční materiály na kontrolu kvality a kalibraci rutinních metod. Tohoto cíle bylo nyní dosaženo u biomarkeru amyloidu-β 1-42 vyvinutím souboru certifikovaných referenčních materiálů ERM-DA480/IFCC, ERM-DA481/IFCC a ERM-DA482/IFCC, které lze získat prostřednictvím katalogu JRC. Dostupnost spolehlivých markerů je klíčová nejen pro včasnou diagnózu, ale I pro vývoj léků a sledování účinků léčby na pacientech. V současné době probíhá pozdní fáze několika klinických zkoušek.

Demence postihuje velké množství lidí. Nejčastější formou je právě Alzheimerova nemoc (v 50 – 70 procentech případů demence). Evropská unie dlouhodobě podporuje výzkum mozku prostřednictvím Rámcového programu pro výzkum a inovace včetně program Horizon 2020. Ročně je na základní translační výzkum vynaloženo přibližně 500 milionů eur. Vedle přímých nákladů na léčbu je třeba zmínit také značný dopad na rodiny pacientů, na něž má nemoc a péče o nemocné značný psychický dopad. Konkrétně na Alzheimerovu chorobu bylo zaměřeno 370 projektů a vynaloženo celkem 544 milionů eur. Soustavné investice směřují na výzkum fungování a poruch mozku a vývoj diagnostických a monitorovacích metod, prevence, léčby, péče a podpory.

Členské státy EU spolu s Norskem a přidruženými partnery jako je nevládní pacientská organizace Alzheimer Europe spolupracují v rámci evropského programu EU Health programme. V rámci druhé společné akce „Act on Dementia“ je nyní organizována spolupráce mezi členskými státy v oblasti diagnostických a post-diagnostických služeb, krizové koordinace a koordinace péče a kvality domácí péče.