Cena Česká hlava 2017 zná vítěze

Oceněni byli badatelé zkoumající nemoci včel, magnetické látky, úpravy proteinů a také firma, která se zabývá vývojem povlaků materiálů.

V neděli 3. prosince 2017 byly uděleny letošní ceny Česká hlava. Jedná se o nejprestižnější ocenění udělované za vědu a výzkum v České republice.

Oceněni byli badatelé zkoumající nemoci včel, magnetické látky, úpravy proteinů a také firma, která se zabývá vývojem povlaků materiálů.

Vítězové ceny Česká hlava 2017:

Ocenění Doctorandus v oboru přírodní vědy - Karel Škubník (Masarykova univerzita)  výzkum viru deformovaných křídel, kvůli němuž od 50. let 20. století klesá počet včel medonosných. Pro popis viru vědec unikátně zkombinoval dvě metody - kryo-elektronovou mikroskopii a rentgenovou krystalografii, a objevil, jak se virus šíří pomocí parazitů.

Obdobné ocenění v technických vědách - Vít Saidl (Matematicko-fyzikální fakulta UK) – oceněn za studium magnetických látek. Saidl se zabývá výzkumem tzv.antiferomagnetů, které by se mohly využívat ve výpočetní technice.

Cena Industrie (udělovaná MPO ČR) - společnost SHM, který vyvíjí technologie umožňující nanášení povlaků na průmyslové nástroje, tyto povlaky podstatně zlepšují vlastnosti výrobku. SHM vytváří pracovní místa a hlásí se k odpovědnému podnikání.

Cena Invence společnosti Kapsch – prof. Jiří Damborský (Masarykova univerzita) – profesor se věnuje inženýrství proteinů, resp. vývoji softwaru, který umožňuje úpravy proteinů. Toho využívají také farmaceutické firmy při vývoji vakcín proti žloutence nebo tetanu.

Národní cena vlády pro humanitní obory - Petr Sommer, ředitel Medievistického centra a odborník na středověkou církevní archeologii. Sommer se zabýval například Sázavským klášterem.

Cenu Česká hlava uděluje stejnojmenná společnost spolu s Úřadem vlády od roku 2002. Jedná se o největší projekt pro rozvoj české vědecké a technické inteligence, který vznikl na popud skupiny vědců včele s prof. Antonínem Holým. Cílem bylo vytvořit soutěž, jež by vědců, a výzkumným pracovníkům přidal na prestiži vzhledem k tomu, že tato skupina stojí ve společnosti neopodstatněně stranou a v pozadí. Kromě popularizace vědy, výzkumu a také vzdělávání je cílem i pomoc při utváření vhodných podmínek pro efektivní propojení výzkumu s výrobní praxí.

 

Zdroj: www.ceskahlava.cz