OECD vydala nový výhled ve vědě, technologiích a inovacích

Výhled na rok 2017 v oblasti VTI

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj nově publikovala „Výhled OECD na rok 2017 v oblasti vědy, technologií a inovací: Digitální transformace“. Zpráva shrnuje vliv digitální transformace na vědu, ekonomiku, práci a život lidí obecně.

V digitální ekonomice hrají stále větší roli technologie jako umělá inteligence, analýzy dat velkého objemu, cloudové aplikace, mobilita a internet věcí. Dopady digitální transformace jsou patrné v ekonomice, vědě, inovacích a v celé společnosti. Za rozvoje dvou desítek nejmodernějších komunikačních technologií stály v letech 2012-2015 Spojené státy, Japonsko, Jižní Korea, Čína a Tchaj-wan. V roce 2015 bylo celosvětově zaregistrováno na 18 tisíc vynálezů souvisejících s umělou inteligencí (v mnoha případech šlo o objevy a inovace v lékařské diagnostice), přičemž ze 60% se na nich podílely právě USA, Jižní Korea a Japonsko.

Největší vědeckou mocností z pohledu dopadu jsou opět Spojené státy s 25% podílem nejvíce citovaných publikací. Rychle je dohání Čína (10%)

Zpráva také zmiňuje vysokou koncentrovanost moderních technologií, kdy malý počet firem stojí za velkým podílem celkového obchodního výzkumu a vývoje: např. v USA a Kanadě odpovídá padesát největších společností za 40% práce ve výzkumu a vývoji, zatímco v Japonsku nebo Německu se na uvedené věci velké společnosti podílí až z 55%.

Celosvětově působí ve výzkumu a vývoji kolem dvou tisíc korporací (většina pak v Japonsku, Číně a USA), přičemž soustředí 70% výdajů ve dvou stovkách firem, které vlastní tři čtvrtiny patentů v oblasti informačních a komunikačních technologií.

Zpráva se dále věnuje přidané hodnotě různých oblastí hospodářství a míře dopadu digitální transformace na různá odvětví. Samozřejmostí je u všech firem širokopásmové připojení, avšak například cloudových služeb zatím využívá jen 47% větších a 22% menších firem.

Zpráva rovněž zmiňuje dosud nízký podíle žen. Ty tvoří téměř třetinu absolventů inženýrství, informačních technologií a přírodních věd, ale představují pouze 22% autorů. Podíl žen mezi vynálezci se v různých zemích pohybuje přibližně od 4 do 15%.

Zpráva je k dispozici ZDE.