Výzkumné projekty IMI: přímý přínos pro pacienty

Vyšla publikace Iniciativy inovativní medicíny (IMI) s přehledem projektů

Projekty Iniciativy pro inovativní medicínu (IMI) urychlují vývoj léků, napomáhají novému chápání vědeckých poznatků a vytvářejí zdroje pro otevřené využití vědeckým společenstvím. Některé naše projekty navíc představují přímý přínos pro pacienty. Přesná čísla a konkrétní případy nabízí naše nová publikace s názvem Carrying the torch for medical innovation.

Publikace poskytuje případy některých dopadů a výstupů projektů. Projekty IMI poskytují jedinečný model spolupráce. Pokládají základy a pomáhají výzkumníkům včetně malých a středních podniků ve vývoji nových léčiv. Nová otevřená partnerství umožňují konsorciím financovanými IMI pokrýt celý hodnotový řetězec a přispívat k mnohem rychlejšímu vstupu nových léčiv nebo druhů léčby na trh, což představuje pozitivum pro pacienty.

Projekty IMI přispěly k novým vědeckým poznatkům, které posunuly různé obory dopředu a ovlivňují rozhodování ve firmách a výzkumných organizacích. Díky projektům podporovaných IMI vznikají zdroje pro objevy nových léků. Sem patří online platformy, které vědcům umožňují rychlý internetový přístup k různým zdrojům údajů, fyzická zařízení, kde lze vyvíjet potenciální účinné léky, a klinické sítě usnadňující provádění klinických studií a zkoušek. Mnohé z těchto zdrojů jsou snadno přístupné širším vědeckým kruhům. Ze třetiny projektů již vznikly nové firmy nebo díky nim došlo ke zlepšení výkonu již fungujících firem.

IMI vznikla v roce 2008 jako partnerství veřejného a soukromého sektoru mezi EU a Evropskou federací farmaceutických firem a asociací. IMI sdružuje 11 a půl tisíce vědců a odborníků, kteří pracují celkem na 84 projektech. Většinou jde o zástupce vysokých škol, výzkumných organizací nebo nemocnic podílejících se a výzkumu. Ve třech čtvrtinách projektů jsou začleněni také pacienti jako partneři konsorcií, etických poradních panelů nebo konzultanti. Jejich přímá zkušenost s nemocí pomáhá se stanovením agendy, studiemi, komunikací nebo etikou. Některé projekty pak představují pro pacienty přímý přínosv podobě nových léků nebo léčebných postupů.

Plusem IMI projektů je to, že spojí dohromady skupiny, které by jinak nespolupracovaly, včetně farmaceutických firem, které si na trhu konkurují. A sítě založené během projektů často fungují dále i po jejich skončení. Z projektů vzešlo přes dva a půl tisíce publikací, jejichž citační index 2,03 je vyšší (oproti 1,14 v EU a 1,0 ve světě). Míra citací IMI publikací je tak srovnatelná například s citacemi britské Medical Research Council, Welcome Trustu nebo amerického National Institute of Health. Přes 26% výstupů z IMI projektů se dočká vysoké citovanosti, takže se řadí mez horních 10%. Spoluautory více než 60% prací jsou zástupci jiných sektorů – průmyslu, akademických kruhů, MSP, práce tedy jdou napříč sektory a jejich citovanost (2,17) je vyšší, než je tomu v případě prací autorů z jednoho sektoru (1,8).

IMI projekty se zaměřují na největší výzvy a oblasti, které je třeba řešit. Zabývají se také průřezovými tématy jako je znalostní management nebo bezpečnost léčiv. Zaměření na komplexní problémy je výhodné v tom, že tyto věci by těžko bylo možné řešit v jedné organizaci nebo jedné zemi.

Současné investice IMI do výzkumu nemocí jsou následující:

Infekční nemoci – 1 036 204 301 Eur

Poruchy mozku – 270 601 583 Eur

Vývoj nových léků – 214 201 208

Diabetes a metabolické poruchy – 184 045 418 Eur

Translační bezpečnost – 153 634 727 Eur

Rakovina – 129 649 375 Eur

Management údajů a znalostí – 126 007 170 Eur

Zánětlivé poruchy – 57 869 654 Eur

Přes třicet projektů IMI nyní zkoumá příčiny nemocí. V případě neurodegenerativních onemocnění bylo během projektu AETIONOMY objeveno na 180 domnělých mechanismů způsobujících Alzheimerovu a Parkinsonovu nemoc.

Projekt ULTRA-DD přispěl k objevení proteinu PRMT5, na který by se mohly zaměřit léky na léčbu glioblastomu, velmi agresivního druhu nádoru mozku.

Projekt ZAPI vyústil ve vývoj nových vakcín proti několika nemocem přenášeným na lidi ze zvířat (zoonózám).

NEWMEDS vyvinul tři nové metodiky měření neurotransmiterů s použitím pozitronové emisní tomografie.

EUROPAIN – tento projektu ukázal, že elektrofyziologie (použití jehel k měření bolesti) může pomoci určit, zda testované léky bolesti zabírají u zvířat a lidí.

MOFINA – projekt úspěšně otestoval přípravek na test Eboly a dalších nemocí v evropských referenčních laboratořích i v terénních podmínkách v Sierra Leone.

EMTRAIN – vznikla online databáze (www.on-course.eu) postgraduálních příležitostí biomedicínských školení v Evropě.

Více o projektech a jejich výstupech se dozvíte ZDE.