EUA k financím v příštím rámcovém programu

Návrhy ohledně rozpočtu na příští rámcový program

Podle Asociace evropských univerzit (EUA) by měl být rozpočet na příští rámcový program vyšší, to by znamenalo i vyšší míru úspěšnosti podaných projektů a snížení propasti mezi členskými státy. EUA to uvedla v listopadu publikované zprávě Od vize k akci: Co EUA navrhuje pro příští rámcový program pro výzkum a inovace (9. RP).

Doporučení EUA odrážejí také návrhy obsažené v Lamyho zprávě LAB-FAB-APP a jsou zcela v souladu s přesvědčením, že výzkum a inovace jsou jádrem evropské budoucnosti. Je třeba zohlednit potřebu plnit cíle OSN pro udržitelný rozvoj, konsolidovat Evropský výzkumný prostor a budovat konkurenceschopnější Evropu, a proto je zapotřebí podporovat výzkum a inovace.

Největší evropská univerzitní asociace by ráda překlenula mezeru ve vědě a vzdělávání mezi bohatými a chudšími státy a v této souvislosti vyzvala Evropskou komisi k vyčlenění více financí a dalšímu zjednodušování pravidel pro účast v 9. rámcovém program pro vědu a výzkum. Změny by měly pomoci vědcům z chudších členských států v přístupu k programu a také snížit inovační propast mezi zeměmi bez kompromisů co se týče excelence, jak uvádí zpráva EUA.

Různé evropské státy vznášely stížnosti ohledně nízké míry úspěšnosti návrhů projektů podaných do Horizonu 2020, kdy uspělo v průměru 14% žadatelů, což mělo na ostatní značně demotivující efekt. Všechny nástroje a iniciativy by měly nabízet konkurenceschopné mzdy schopné přilákat a udržet špičkové vědce nehledě na to, z které země pocházejí. Mohl by být použit model Akce Marie Sklodowské-Curie. Podle rektora Varšavské univerzity by měla být výše mezd založena na společné minimální úrovni odměn namísto nynější situace, kdy vychází z průměrné mzdy v dané instituci. Vysoké školy také požadují dodatečné prostředky na to, aby se noví vynikající vědci z členských států s méně intenzivním výzkumem mohli zapojit do činnosti společných výzkumných týmů.

Inovační propast je jednou z největších výzev, před níž stojí připravovaný 9. rámcový program, a je třeba učinit kroky k odstranění nerovností mezi jednotlivými členskými státy. To však neznamená, že by prostředky měly být alokovány geograficky.

Jedním z možných řešení je vyčlenit více peněz na rozvoj EU na výzkum a školství namísto výstavby. Evropský parlament hodlá požádat o účelově vázané prostředky na výzkum a vývoj ze strukturálních fondů a také navrhne zvýšení prostředků na teamingové projekty, pro které je v H2020 zvláštní linie podpory za účelem spolupráce bohatších a chudších výzkumných skupin. Další možností, uplatňovanou v několika posledních letech, je udělování Pečetě excelence projektovým návrhům, které byly v Horizonu 2020 vysoce ohodnoceny, ale nenašlo se pro ně dostatek peněz a jen málo států se v takovém případě rozhodlo financovat tyto projekty ze strukturálních fondů. Část SF by ale měla být na pečeť excelence vyčleněna.

Vysoké školy by také měly žádat více prostředků od vlád, a to zejména v zemích, kde byly provedeny škrty ve veřejných rozpočtech na výzkum a vývoj. Většina členských států nevynakládá na výzkum stanovená 3% HDP.

Snížit administrativní náklady

Kromě prostředků ze strukturálních fondů na výzkumné a rozvojové projekty je další možností snižování administrativních nákladů spojených s podáváním návrhů projektů. Podle EUA by měl 9. RP zjednodušit pravidla řízení projektů, protože celkové náklady na účast v projektech jsou zatím příliš vysoké a pro příjemce často finančně neúnosné. Úspěšnější jsou pak instituce, které mají více zkušeností a více peněz.

Vysoké školy také chtějí, aby v hodnotících panelech zasedalo více členů s víceoborovými odbornými znalostmi, aby lépe vyhodnocovali společenský dopad projektů a zajistili lepší zastoupení společenských a humanitních věd v programu.

Průběžné hodnocení H2020 ukázalo, že k partnerům společenských a humanitních věd se dostalo jen 22% odhadovaného celkového rozpočtu pro témata společenských a humanitních věd. Podle údajů EUA také partneři takových projektů hráli ve výzkumných projektech jen vedlejší, pomocnou roli.

Zpráva EUA je ZDE.