Celoevropské infrastruktury podpoří výzkum snižování CO2 i společenské vědy

EU podpořila vznik dvou nových konsorcií výzkumných infrastruktur

Evropská komise minulý týden udělila právní status Evropského konsorcia výzkumných infrastuktur dvěma mezinárodním výzkumným infrastrukturám působícím v Norsku. První z nich je trondheimská laboratoř European Carbon Dioxide Capture and Storage Laboratory (ECCSEL ERIC), která se zabývá zachycováním a uchováváním oxidu uhličitého a hodlá vytvořit světovou výzkumnou infrastrukturu na experimentální výzkum nového a zdokonaléného zachytávání CO2, technologie jeho přepravy a uchovávání. EU zatím tento projekt podpořila šesti miliony Eur.

Dalším podpořeným projektem je Konsoricum evropských archivů údajů ze společenských věd (CESSDA ERIC), které plánuje vytvořit udržitelnou a distribuovanou infrastrukturu umožňující provádět vysoce kvalitní společenskovědní výzkum. Konsorcium sídlí v norském Bergenu a bude také zajišťovat výuku společenských věd a hledat řešení aktuálních společenských problémů. Na tuto práci zatím CESSDA od EU obdrželo 18 milionů Eur.

Jde o první případ podpory takového konsorcia mimo Evropskou unii. Status ERIC dává pracovištím řadu administrativních výhod, jakým se těší mezinárodní organizace, a pomáhá tak úspěšně realizovat jeich projekty.

Evropská konsorcia výzkumných infrastruktur jsou zvláštní právní formou, která má usnadnit vytvoření a provoz nových či již existujících výzkumných infrastruktur v evropském zájmu na neekonomické bázi. Potenciálním zájemcům poskytuje praktické pokyny. Přesto může ERIC ekonomickou činnost do jisté míry rozvíjet v souvislosti s úkoly, jimiž se zabývá.

Právní rámec ERIC poskytuje a umožňuje:

- vznik evropských společných podniků (i s účastí mimoevropských států)

- právní kapacitu uznanou všemi členskými státy EU

- flexibilitu umožňující přizpůsobit se zvláštním požadavkům každé infrastruktury

- rychlejší proces vzniku mezinárodní organizace

- výjimku z DPH a spotřební daně

Členy ERIC mohou být členské státy EU i přidružené a třetí země a mezivládní organizace. Infrastruktura musí pracovat na výzkumných programech a projektech, které musí mít přidanou hodnotu pro rozvoj Evropského výzkumného prostoru (ERA) a přinášet významná zlepšení v daném oboru nebo technologii. Podle stanov je zajištěn přístup k evropskému výzkumnému společenství. Výzkumné infrastruktury také přispívají jak k mobilitě znalostí, tak vědců v rámci ERA, a také k šíření a optimalizaci výsledků výzkumu.

Více se dozvíte ZDE.