Chystá se vznik Evropské rady pro inovace jako katalyzátoru nové vlny inovací

Evropská rada pro inovace chce stanovit nové standardy excelence pro evropské financování

Letos na podzim bude založena Evropská rada pro inovace (EIC). Skupina inovátorů na vysoké úrovni, složená ze členů vybraných ke spolupráci při zakládání Evropské rady pro inovace, vydala počátkem června prohlášení záměru, v němž uvádějí, že rada bude prosazovat riskantní přístup k udělování grantů a měla by také napomáhat urychlování příští vlny inovací, přispívat ke změně myšlení a dát Evropě příležitost získat vedoucí roli ve výzkumu a inovacích v celosvětovém měřítku.

V prohlášení se uvádí, že mezi silné stránky EU patří věda a výzkum na světové úrovni, využívání talentů a myšlenek, otevřenost a různorodost, silný průmysl a kolaborativní a multidisciplinární přístup k výzkumu a inovacím. Přesto je zapotřebí změnit regulační a právní prostředí, zabývat se přehnanou rozdrobeností jednotného trhu a podstatně zpřístupnit kapitál inovativním projektům. Evropa musí dát dohromady dostupné zdroje, lépe koordinovat svou politiku, stimulovat tzv. trpělivý kapitál (dlouhodobou akumulaci kapitálu) a usnadňovat zavádění inovací s nejistým výsledkem. Je také třeba překonat obavy z neúspěchu a odhodlat se k riskantním krokům, identifikovat a oceňovat riskantní inovace jako výsledek průlomu v technologiích, které mohou vytvářet nové trhy. Inovace také potřebují mít politickou a společenskou podporu.

Do patnáctičlenného poradního panelu byl vybrán například nejznámější britský poskytovatel rizikového kapitálu Hermann Hauser, dva přední internetoví podnikatelé Taavat Hinrikus ze společnosti TransferWise a Paddy Cosgrave z Web Summitu, Ingmar Hoerr, který spoluzaložil biotechnologickou firmu CureVac, a Martin Bruncko,  zakladatel a manažer Steam Capital. Panelisté se poprvé sešli letos v březnu. Jejich poradní sbor by měl pomoci hledat kreativní mladé firmy, zakládat nové půjčky, granty a kombinované financování a všeobecně přispívat k prezentaci a propagaci evropských financí pro firmy. Z uvedeného je zřejmé, že mají zkušenosti s budováním firem a systémů, řízením investic, rozvojem špičkové vědy a technologií, vedením různorodých týmů, a různými obtížnými způsoby financování a s ovlivňováním politických změn.

Na základě těchto zkušeností shrnula skupina expertů na vysoké úrovni svou budoucí poradní činnost do několika bodů:

  • Jak identifikovat a pokračovat s transformačními a dalšími tržními inovacemi ve všech oblastech
  • Jak vytvářet pružné nástroje financování (úvěry, granty, kombinovaná podpora) a další podporu v příštím, 9. rámcovém programu pro vědu a výzkum tak, aby každý nástroj směřoval na jinou fázi růstu firmy a aby byly podpořeny soukromé investice          
  • Jak zlepšit systém inovací ve smyslu odstranění bariér a zpřístupnění financování, talentů a tržních příležitostí
  • Jak docílit maximální viditelnosti, komunikace a zapojení inovačních společenství do rozvoje Rady pro inovace
  • Jak monitorovat pokrok a poskytovat průběžnou podporu inovativním firmám účastnícím se evropských programů – prostřednictvím sběru dat, podporou schémat odborného vedení a koučování
  • Jak učinit evropské programy příznivější pro inovátory.

Poradní sbor se má zasadit o to, aby Evropská rada pro inovace vytvářela nové standardy excelence. Její činnost by ale měla jít ruku v ruce s dalšími kroky, které by hledaly způsoby zlepšení právního prostředí a tržních podmínek pro usnadnění zavádění inovací.

Rada pro inovace bude také plnit roli poradního fóra pro sériové podnikatele, startupy, neformální investory a rizikové podnikatele.

EIC bude fungovat po zbytek doby trvání Horizonu 2020 s rozpočtem 2,5 mld. Eur. Její činnost bude sestávat z kombinace inovačních soutěží existujících v rámci Horizonu 2020 (např. Otevřený program Budoucích a vznikajících technologií - FET, Nástroj pro malé a střední podniky - SME Instrument, a programu bez předem určených témat a s rychlým udělováním finanční podpory.