Publikace o právech duševního vlastnictví v nových souvislostech

Po třech letech vyšel nový plán duševního vlastnictví - Intellectual Property Roadmap

Mezinárodní obchodní komora (ICC) zveřejnila plán duševního vlastnictví - Intellectual Property Roadmap. Jde o publikaci, která firmám a politikům poskytuje celkový stručný přehled o hlavních a aktuálních otázkách spojených s duševním vlastnictvím.

Poslední plán práv duševního vlastnictví vyšel v roce 2014 a jak uvádí autoři, od té doby vývoj pokročil a to má vliv i na tuto problematiku. Důležitou události bylo například to, že OSN přijala Agendu trvale udržitelného rozvoje do roku 2030 a loni byla přijata Pařížská dohoda o změně klimatu. Oba tyto multilaterální rámce usilují o nový přístup k budoucnosti, kde inovace - a v souvislosti s nimi i duševní vlastnictví - budou hrát důležitou roli. Minulý rok také vešla v platnost Marakéšská dohoda o usnadnění přístupu nevidomých k autorskoprávně chráněným dílům, přijatá již v roce 2013. Důležitým hráčem je také digitalizace, která s sebou přináší dopady i na management a prosazování práv duševního vlastnictví. Otázku práv a odpovědnosti za údaje vznáší i na datech založená ekonomie.

Plán má sloužit jako užitečný referenční nástroj pro ty, kdo se věnují politice práv duševního vlastnictví. Zabývá se následujícími body:

  • Inovace – globální hra
  • Nové technologie transformují management a prosazování práv duševního vlastnictví  
  • Práva duševního vlastnictví jsou veřejným problémem
  • Firemní údaje a obchodní tajemství jsou cennější než kdy jindy
  • Duševní vlastnictví je cenné samo o sobě

Přehled podrobněji rozebírá vytváření hodnot plynoucích z duševního vlastnictví – licence, monetizace aktiv duševního vlastnictví, patenty a fungování patentového systému v Evropě, design a copyright, obchodní značky a názvy domén.

V další části se publikace věnuje dalším formám duševního vlastnictví, jimiž jsou informační produkty (např. databáze), práva domorodých etnik, komunit, práva spojená s tradicemi, práva spojená s odrůdami rostlin a obchodním tajemstvím.

Zmíněno je také porušování práv duševního vlastnictví, falšování, pirátství a související soudní spory i řešení formou arbitráže a mediace.

Poslední část je věnována interakci práv duševního vlastnictví s jinými oblastmi, jako je udržitelný ekonomický rozvoj, ochrana životního prostředí (biologická rozmanitost a klimatické změny), inovace, konkurence a informační společnost.

Plán vznikl ve spolupráci vice než osmdesáti odborníků na práva duševního vlastnictví z celého světa. Je ke stažení ZDE