Nová evropská e-infrastruktura na podporu výzkumu biodiverzity a ekosystémů

Lifewatch získala status Evropského konsorcia výzkumných infrastruktur (ERIC)

Evropská komise udělila v polovině března právní status Evropského konsorcia výzkumných infrastruktur (ERIC) evropské vědecké a technologické infrastruktuře pro výzkum biodiverzity a ekosystémů – Lifewatch, která tímto opatřením získá řadu výhod a bude moci snáze implementovat své projekty.

Lifewatch se snaží pokročit ve výzkumu biodiverzity a ekosystémů a tím také přispět k řešení velkých ekologických problémů jako jsou klimatické změny tím, že prostřednictvím celoevropské infrastruktury bude poskytovat velké datové soubory, služby a nástroje, které by umožnily vytvoření virtuálních laboratoří a aplikací. Díky takovémuto virtuálnímu prostředí mohou být konkrétní otázky výzkumu biologické rozmanitosti a ekosystémů řešeny pomocí implementace integrovaných modelů.

Jako konsorcium evropské výzkumné infrastruktury může Lifewatch svým uživatelům nabídnout:

-       pracovní prostředí s neomezenou počítačovou a cloudovou kapacitou,

-       transparentnost ve všech stádiích výzkumu (od shromažďování dat a interoperability až po interpretaci výsledků),

-       generické aplikace umožňující multidisciplinární výzkum a rozvíjení „obchodních zón“ mezi nimi.

Lifewatch sídlí v Seville a je v ní zastoupena Belgie, Řecko, Itálie, Nizozemí, Portugalsko, Španělsko, Francie, Švédsko, Finsko, Maďarsko, Slovensko, Rumunsko a Slovinsko. Jde o čtrnácté evropské konsorcium výzkumné infrastruktury a čtvrté v ekologické oblasti – v té již funguje Euro-ARGO – konsorcium zkoumající roli oceánů v globálním klimatickém systému, EMOS – evropská multidisciplinární observatoř pro mořské dno a vodní sloupec a ICOS – integrovaný systém sledování uhlíku. Samotná Lifewatch nyní začíná pracovat na třech případových studiích, zaměřených na monitorování invazivních druhů, migraci ptáků a mokřady.

Evropské konsorcium výzkumné infrastruktury (ERIC) je zvláštní právní forma umožňující založení a fungování výzkumných infrastruktur zaměřených na otázky evropského zájmu. Základním principem je jejich provoz na neekonomické bázi.

Právní rámec ERIC umožňuje a nabízí:

-       vytvoření evropského společného podniku (zapojit se může i mimoevropská země)

-       mít právní kapacitu uznávanou všemi státy EU

-       pružnost a schopnost přizpůsobit se zvláštním požadavkům té které infrastruktury

-       proces vzniku je rychlejší než v případě mezinárodní organizace

-       osvobození od DPH a spotřební daně

Členy ERIC se mohou stát členské nebo přidružené země, třetí země a mezivládní organizace.