Nový Evropský kodex integrity výzkumu

Revidovaný dokument připomínkovaly desítky vědeckých organizací

 

ALLEA (All European Universities) zveřejnila revidovaný kodex integrity výzkumu (European Code of Conduct for Research Integrity). Prezident ALLEA Günter Stock jej koncem března formálně předal komisaři pro výzkum Carlosu Moedasovi. Cílem revize kodexu je zvýšit kvalitu a spolehlivost výzkumu. Dokument vychází z verze z roku 2011, vypracované Evropskou vědeckou nadací (ESF) spolu s ALLEA, která jako evropská federace zastřešuje akademie věd jednotlivých států. Revizi si vyžádal technologický vývoj a také vývoj ve financování vědy a v otevřené vědě, kde se zvyšuje důležitost kvality a správy dat. Na rozdíl od předchozí verze je tento „evropštější“, připomínkování probíhalo v těsné spolupráci celkem 24 akademických a soukromých subjektů s Evropskou komisí, ale do konzultace, která proběhla v Bruselu loni v listopadu, se zapojily také nevládní organizace a asociace mladých vědeckých pracovníků. Jasně vyjmenovává hlavní oblasti, jimž by měli vědci a poskytovatelé financí věnovat pozornost a odpovědnost. Zdůrazněna je povinnost každé výzkumné organizace mít vypracovány postupy, jak předcházet, určovat a řešit pochybení ve výzkumu. Nový kodex je stručnější a má sloužit jako rámec pro všechny vědecké obory. Nová verze po zapracování připomínek přichází s těmito zásadními body:

  • Kodex definuje základní principy integrity výzkumu a pomáhá vědce vést v práci i v přístupu k praktickým, etickým, a intelektuálním otázkám, na které při výzkumu naráží. Těmito principy je spolehlivost, poctivost, respekt a odpovědnost.

  • Uznává kolaborativní, na spolupráci založenou povahu výzkumu – v paragrafu 2.6 vyzývá všechny subjekty zapojené do výzkumné spolupráce, aby se formálně shodly na očekáváních a normách týkajících se výzkumné integrity, a také na postupu, který by uplatnily v případě, objeví-li se tvrzení o pochybení výzkumu nebo o použití sporných praktik,

  • Uznává, že v prostředí vědy a výzkumu dochází k rychlým změnám. V Sekci 2 je popsána dobrá praxe výzkumu v různém kontextu (výzkumné prostředí, školení, supervize a mentorování, data management, spolupráce ve výzkumu, publikování a diseminace, hodnocení a další) a jsou zde uvedeny role a odpovědnost všech stran zapojených do udržování integrity výzkumu – vědců, výzkumných institucí a organizací, autorů, vydavatelů a hodnotitelů.

  • Integrita výzkumu má zajistit excelenci výzkumu a vysokou kvalitu jeho výsledků, které mohou přinést pozitivní posun například v oblasti zdraví nebo životního prostředí. Navíc má podpořit důvěru veřejnosti ve vědu a výzkum.

Evropská komise se na kodex odvolává v článku 34 revidované Modelové grantové smlouvy programu H2020. Chce podpořit jeho přijetí na evropské i národní úrovni a zavést jej jako požadovanou normu pro projekty financované z Horizonu 2020. Kodex však může sloužit všem subjektům zapojeným ve výzkumu v akademické i soukromé sféře. Samotnou implementací se má v budoucnu zabývat také několik projektů H2020, jejichž cílem bude vytvořit společenství výzkumné integrity. Konkrétně jsou plánovány aktivity jako odhad nákladů na pochybení ve výzkumu (padělání, falsifikace a plagiátorství), mapování normativního prostředí EU, tvorba vzdělávacích materiálů a podpora integrity ve využívání výsledků výzkumu v politice založené na faktech a důkazech.

Kodex je k dispozici ZDE.