Rada chemického průmyslu: v projektech H2020 se více zaměřit na posuzování rizik

Chemický výzkum by měl být spojen s posuzováním rizik

Hodnocení Evropské rady chemického průmyslu (Cefic) ukázalo příznivý dopad projektů v programu Horizon 2020 na chemický průmysl. Podle zprávy by se nyní měla pozornost zaměřit na přenos výsledků projektů do skutečné činnosti a zajistit dohled nad tím, aby chemické látky, zejména v souvislosti s klíčovými základními technologiemi (key enabling technologie – KET) jako jsou nanomateriály, byly bezpečné.

Evropský klastr pro nanobezpečnost, ustavený evropským Generálním ředitelstvím pro výzkum a inovace, usiluje o hledání synergií v práci na bezpečném zacházení s nanomateriály, financované z prostředků EU, což zahrnuje různé aspekty od toxikologie přes působení chemických látek po posuzování rizik a standardizaci.

Cefic dobře hodnotí práci výzkumníků, ale zmiňuje také naléhavou potřebu spojit základní výzkum s potřebami průmyslu ve smyslu posuzování rizik, a reagovat tak na společenské požadavky. Jedním ze způsobů, jak zlepšit způsob, jímž je v ´horizonových´ projektech zkoumána bezpečnost nanomateriálů, by podle Cefic mohlo být zvýšení počtu projektů, které jsou ve výsledku užitečné pro posouzení rizik .

Cefic podporuje pokračování výzkumných aktivit, jakou je činnost Klastru pro nanobezpečnost v budoucích projektech H2020, ale měly by se zaměřit na vytváření mezinárodně uznávaných nástrojů pro určování rizik a vyvíjení metod užitečných pro posuzování rizik nanomaterálů a nanočástic.

Podle Cefic by také prospělo zapojení OECD do problematiky posuzování rizik.