Nový předseda EP Tajani o výzkumu a inovacích v příštích letech

Jak by měly být podle nového předsedy EP vynaloženy prostředky na evropský výzkum

Nově zvolený předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani představil svůj plán co se týče evropského výzkumu a vývoje. Jak uvedl, bez inovací není konkurenceschopnost a ani delší perspektiva růstu a pracovních míst. Připomněl, že v nedávné ekonomické krizi obstály jen firmy, které nepřestaly investovat do výzkumu a vývoje. Inovacemi však Tajani nemá na mysli pouze technologie – naopak, inovace by měly být chápány mnohem šířeji a zahrnovat inovace sociální, obchodní, a také design a služby. Nový předseda EP uvedl, že inovace také nejsou izolovaným procesem, ale řetězcem počínajícím myšlenkami a končícím uplatněním produktu na trhu.

Jakou roli zde má hrát EU? Je třeba posoudit, kde je její podpora nejvíce zapotřebí a kde má nejvyšší přidanou hodnotu. Přes vysokou úroveň výzkumu a vývoje není Evropa vždy úspěšná, pokud jde o komercializaci výsledků výzkumu. Tajani připomněl, že z tohoto důvodu ve své předchozí funkci komisaře pro průmysl a malé a střední podniky prosazoval jako jednu z hlavních priorit spojení evropského výzkumu a inovací do jednoho programu – Horizonu 2020, během něhož také přispěl k vytvoření Nástroje pro MSP (SME Instrument), přizpůsobeného potřebám malých a velmi malých firem.

Dnes představuje Horizon 2020 jeden z nejrozsáhlejších mezinárodních programů výzkumu a inovací na světě. Přes jeho nepopiratelný význam nelze v případě inovací usínat na vavřínech, ale je třeba zúročit zkušenosti a neustále hledat další zdokonalení. Co se týče Horizonu a evropského rozpočtu, spatřuje Tajani v nadcházejícím období tři hlavní úkoly:

  • H2020 by se měl zaměřit na menší počet priorit s větším dopadem. Ještě větší význam a pozornost než dnes by měly získat nízkouhlíkové technologie, klima a cirkulární ekonomika spolu s digitálními a datovými technologiemi.

  • Výzkum, inovace a samotný program H2020 musí získat větší podporu z evropských regionálních fondů a z Evropského fondu strategických investic (známého jako Junckerův plán)

  • Při společném postupu a financování lze být odváženější a ambicióznější. Jednou z přidaných hodnot Evropy jsou velké inovační projekty, na které jsou samotné členské státy příliš malé a nestačí na ně. Tajani připomněl, že jako komisař pro dopravu a později pro průmysl stál za dvěma vlajkovými vesmírnými projekty, Galileo and Copernicus, a to ve velmi těžkém období, kdy řada členských zemí pochybovala o svých rozpočtech na období let 2013-2020, a zavedení infrastruktury se podařilo i díky silné podpoře Evropského parlamentu. Copernicus již několik let běží, Galileo nedávno začal fungovat a Evropa má navigační systém nezávislý na americkém GPS. Tajani je přesvědčen, že tyto dva programy budou prospěšné pro celý nový systém výzkumu a inovací, pro průmysl i spotřebitele.

    Více se dozvíte ZDE.